adonis

bugün Fitnıs salonlarından çıkmayan delikanlıların hayalini kurduğu bu kas da adını mitolojiden almaktadır. Olay şöyledir:
Myrrha adında bir kız bazı elim olaylar sonunda ödül mahiyetinde mersin ağacına dönüştürülür. Bu ağacın gövdesinden 9 ay sonra ölümlü Adonis dünyaya gelir. Afrodit ilk görüşte Adonis’e aşık olur ve onu saklaması için Persephone’ye verir. Gönül işi bu Persephone de delikanlımıza vurulur ve onu geri vermek istemez. İki tanrıça arasında kavga çıkar. Paylaşamazlar Adonis’i. Reis Zeus araya girer ve Adonis’in 6 ay Afrodit’in, 6 ay Persephone’nin yanında kalmasına karar verir. Adonis yeraltına indiğinde yaz biter, kış başlar; yeryüzüne çıktığında toprakların bereketi tekrar gelir ve ilkbahar olur. Adonis Afroditin yanında olduğu zamanların birinde avlanmaya çıkar ve avlanırken bir yaban domuzunun saldırısına uğrayarak ölür. Tahmin edin yaban domuzu onu neresinden yaralayıp öldürür? Evet aynen bugün adonis olarak adlandırdığımız kasın bulunduğu yerden yaralayıp öldürür. O gündür bu gündür oranın adı “Adonis”tir.
"adonis yeraltına indiğinde yaz biter, kış başlar; yeryüzüne çıktığında toprakların bereketi tekrar gelir ve ilkbahar olur."

adonis göbek altına gizlendiğinde yaz biter, kış başlar. göbek eriyip adonis ortaya çıktığında ise toprakların bereketi tekrar gelir ve ilkbahar olur.

çok doğru.