8 mart dünya kadınlar günü

her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanması amacıyla önem kazanmıştır.
Dünya Kadınlar Günü her sene 8 Mart günü kutlanan gün. Dünya Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş var:

Birinci görüşe göre, 1857'de New York'lu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik iş gününü ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar. Polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı.

İkinci görüşe göre, Amerikalı kadınlar 8 saatlik işgünü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, Şubat 1908'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır.

Üçüncü görüş, 1909'da New Yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri, çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir.

Ben üçüncü görüşten yanayım :)
esasında bir anma günüdür. 8 Mart 1857 tarihinde amerika’da dokuma işçileri daha iyi şartlarda çalışabilmek için tekstil fabrikasında greve başlar. greve tepki gösteren polis, işçilere saldırıp hepsini fabrikaya kilitler. olaylar esnasında fabrikadan kaçamayan işçilerden çoğu kadın 129 kişi can verir. daha sonra emekçi kadınlar anısına 8 mart günü emekçi kadınlar günü olur. ülkemizde ilk kadınlar günü 1921 yılında kutlanmıştır.
turkiye' de otostop çeken güzel ve cesur kadınlarımızın günü kutlu olsun.
zor iş.
8 mart size kadının süsünü püsünü değil, gücünü hatırlatsın! Sınıf mücadelesindeki yerini hatırlatsın! 8 mart çiçekli böcekli bir kutlama değil, direnerek ölen 129 emekçi kadını anma günüdür.
tüm emekçi dünya kadınlarının günüdür.dündür, bugündür ,yarındır.129 canın anmasından öte aslında tüm günler 8 marttır.o yüzden 8 mart'ı kutlamaktan ziyade her günü 8 mart gibi yaşamak öncelikli çabamız olmalıdır.
dünyanın en büyük 500 şirketinin yönetiminde sadece %5'i söz sahibi olan, insan kaçakçılığında mağdur olanların %71'ini oluşturan; ülkemizde büyük çoğunluğu kendini tam anlamıyla güvende hissetmeyen, okuma-yazma bilmeyen kesimin %84'ünü kaplayan, her üçünden biri hayatının en azından herhangi bir döneminde şiddete maruz kalan kadınların günüdür. bizim günümüzdür.

kutlu olsun.
hayatını kaybeden emekçi kadınları anma günüdür.
emekleri ile hayatlarımızın her anında olan, dokundukları her yerde, işte düzen, güzellik sağlayan kadınların, kadınlar günü kutlu olsundur.
emeklerinin karşılıklarını tam anlamıyla aldıkları, bulundukları toplumda hak ettikleri farkındalığı gördükleri güzel bir dünya ve ülke düzeni dileklerim ile.
bayramımızdır, bizim günümüzdür. başkalarının bizi emekçi/emekçi degil diye ayırmasına ihtiyacimiz yoktur. eşitsizlige, haksizliga, ayrimciliga karşi sesimizi duyurmak için, birlik olmak için ve bunu hissebilmek için toplandigimiz el ele yürüdügümüz gündür. ve hayır bizler çiçek degiliz, bizlere gül karanfil vermeyin. cinsellik ile ilgili pankartlara gelince; erkeklerin cinselligiyle ilgili, kendilerini tatmin etmekle ilgili küfürlere şakalara komikliklere o kadar uzun zamandir maruz kaliyoruz ki, artik kaniksadik tum bunlari. ama olur da, bir kadin kendi cinselligi hakkinda en ufak bir şey söylesin, kendini tatmin etmesiyle ilgili -ve bunu istemesi hakkinda, tövbe haşa!- hemen "itici" oluyor, "gerçek feminizim bu degil" oluyor, "cahil, yobaz?" oluyor. kadının cinsellikle ilgili bir cumlesi bile cinsel devrimdir arkadaşlar, bunu anlayin, okuyun ögrenin. (bu arada o pankartlar 8 marta ait degildir, 2012 yilindaki seks işçilerinin yürüyüşündendir, ama 8 mart da olabilirdi biz kimiz ki karişayacagiz)
son olarak, üstteki bir entrye ithafen: hem "bilimle falan" uğraşip, hem de kadin haklarini savunabilirsin, her konuda (bak cinsellik de dahil) eşitliği savunabilirsin. çünkü bilimle uğraşman, sesini duyurmaya çalişmana engel degil.
Kapitalizme başkaldırı yapan kadinlari unutup kapitalizmin kölesi olunduğu gün. Var olsun Emekçi Kadınlar!