8 mart dünya kadınlar günü

/ 3
her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanması amacıyla önem kazanmıştır.
Dünya Kadınlar Günü her sene 8 Mart günü kutlanan gün. Dünya Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş var:

Birinci görüşe göre, 1857'de New York'lu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik iş gününü ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar. Polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı.

İkinci görüşe göre, Amerikalı kadınlar 8 saatlik işgünü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, Şubat 1908'de Manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır.

Üçüncü görüş, 1909'da New Yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri, çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir.

Ben üçüncü görüşten yanayım :)
Vay be merak etmemiştim hiç. Aslında günün anlamı çok farklıymış...
Neyse kapitalist sistem bunu da kendine çevirebilmiştir.
şimdilerde kozmetik firmalarının, mağazaların indirim yapıp alış veriş çılgınlığıyla kutladıkları, kadınların tek taş hediyeler beklediği ama aslında çok acılı bir hikayesi olan bir günün anılmasıdır. dünya emekçi kadınlar günüdür. tüm haksızlığa uğramış, sömürülen, ezilen kadınların yılda bir kez hatırlanma durumudur. kadın cinayetlerinde bir numara olan ülkem de kadın hakkı, yaşama hakkı en son sıralarda
Şimdilerde; kadına karşı şiddetin, ahlaksızlığın, şuursuzluğun ve sosyal eşitsizliklerin son bulduğu bir dünya dileme günüdür.
Women are courageous, aggressive, strong, logical, intelligent, constructive, creative and independent human beings!
Türkiye'nin cesur, hür ve demokratik kızları ve kadınları ile gurur duyuyoruz.
turkiye' de otostop çeken güzel ve cesur kadınlarımızın günü kutlu olsun.
zor iş.
ülkenin tımarhaneye döndüğü bu günlerde belki de en büyük sıkıntıyı yaşayan kesimin günüdür kutlu olsun efendim.
bu arada son bir iki gündür televizyon kanallarımızda dönüp duran muhtemelen bir veya iki gün daha devam edecek olan kadının ne kadar değerli olduğunu anlatan reklam filmlerinin kamu spotu haline getirilmesi ve şiddetin insan beynine pompalandığı bu günlerde kadına şiddetin her türlüsünü azaltmaya yönelik sürekli kullanılması dileğiyle.
/ 3