5.8 büyüklüğündeki deprem

26 Eylül yani bugün silivri merkezli 5.8 büyüklüğündeki deprem istanbul’un birçok yerinden hissedildi. binalar beşik gibi sallandı, yıllar sonra ilk defa bu kadar şiddetli hissedildiği söyleniyor. kimi profesörler daha büyük depremlerin habercisi olduğunu, kimileri ise uzun vadede deprem beklenmediğini söylüyor. hepsine karşı temkinli olmak gerekiyor diye düşünüyorum. bugün anladım ki insan o an bildiklerini de unutuyor. uzun zamandır ertelediğim acil durum çantasını da bugün hazırlamış bulunuyorum. ertelememek gerekiyormuş. hepimize geçmiş olsun.
silivri açıklarında olan, istanbulluların en çok hissettiği, korku, panik ve televizyon programlarına konu olan depremdir.
Büyük İstanbul depremini bize hatırlatmış, küçük deprem.
bir çok hastane ve okulda ciddi hasar oluşumuna neden olup, tahliye edilmesine neden olan deprem. bir nevi uyarı niteliğinde iyi olmuştur. yıllardır ayakta zor durduğu görülen binaların göz ardı edildiği durumda, büyük deprem olsa hepsinde ciddi can kaybı yaşanabilirdi. umarım ders alınır ve müdahale edilmesi gereken binalara bir an önce müdahale edilir.