2022 türkiye genel seçimleri

2022 yılı Mayıs veya Haziran ayında yapılacağını düşündüğüm seçimlerdir.

Dünyadaki enerji krizi ve enflasyon ile FED'in kasım ayında beklenen varlık alımını azaltma kararı gerçekleştiğinde 2022 yılının ilk 3 ayında yaşanacak küresel ekonomik problemlerin, gelişmekte olan ve krediyle büyüyen ülkeler üzerindeki olumsuz etkileriyle beraber Türkiye'de kötüye gitmekte olan ekonominin piyasalar üzerindeki etkileri neticesinde siyasi iktidar üzerinde ekonomi nedeniyle oluşacak halk baskısının sonucunda 2022 yılının Şubat - Mart aylarında alınacak erken seçim kararının getireceği seçimdir.

Bu bir kulis bilgisi olmamakla beraber, tamamen okumuş olduğum ulusal ve uluslararası ekonomi ve siyasi haberler ile makaleler sonucunda oluşmuş bir öngörüdür.

Seçim sonuçlarına ilişkin öngörüm ise;

Cumhurbaşkanlığı seçiminde mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olmayacağını, aday olsa bile Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanacağını devamında ise parlamenter sisteme dönüş yapılana kadar geçiş dönemi Cumhurbaşkanı olacağını ve sonrasında siyasetten çekileceğini düşünüyorum.

Milletvekili seçimlerinde ise,

CHP - %27
AK Parti - %18
İYİ Parti - %17
HDP - %14
DEVA - %8
MHP - %6
Gelecek - %4
Saadet - %3
Diğer - %3

oy oranlarıyla, ittifak sonucunda yukarıda saydığım partilerin meclise gireceğini, Millet İttifakı'nın %59 ile mecliste çoğunluğu alacağını düşünmekteyim. Bu sonuçlar çerçevesinde en fazla %1-1,5 gibi yanılma payım olabilir.

"Bunlar tamamen benim şahsi düşüncelerimdir. İşbu entry, kimseyi yönlendirmek, manipüle etmek, beklenti/umutsuzluk içerisine sokmak gibi amaçlar içermemekle beraber, yine işbu entry herhangi bir yatırım tavsiyesine zemin oluşturma amacı gütmemesinin yanı sıra yatırım tavsiyesi değildir."
Çocukluğumdan beri siyasi partilerde hep aynı siyasetçilerin genel başkan olduğuna tanık olduğum için artık hiçbir beklentimin kalmadığı seçimdir.
Bende hemen hemen aynı tarihlerde seçim bekliyorum ama verilen yüzdeler ülke gerçekliği ile örtüşmüyor bence. Chp'nin Akp'den fazla oy alacağını düşünmek hayalcilikten başka bir şey değil. Bugün cumhurbaşkanı suratlarına tükürse ve dese ki bize değil Chp'ye oy verin yarabbi şükür deyip kendisine oy verecek %20-25 civarında seçmeni var ne yazık ki? Kılıçdaroğlu ve mevcut iktidarın siyaseti bırakması benim tek temennim çünkü o makamda ihtiyar birini görmek istemiyorum. Mevcut ekonomik durumun daha da kötüleşmediğini varsayarak bu rakamları yazıyorum, boka batışımız devam ederse tabi ki değişir ama..
Benim tahminim
akp - %33
chp - %25
iyi parti - %14
hdp - %11
mhp - %8
deva - %3
gelecek - %1
saadet - %1
diğer - %4
Her ne kadar zamanı konusunda yanılmış olsam da diğer hususlarda yanılacağımı düşünmüyorum. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının bu kadar ön plana çıkması en önemli gösterge.