20 temmuz 2019 etna yanardağı’nın hareketlenmesi

cevaplanabilir entry
20 temmuz’u 21 temmuz’a bağlayan gece italya’nın sicilya adasında bulunan etna yanardağı ‘nın harekete geçmesi olayıdır.

Yanardağdan lavların süzüldüğü gözlemlenmiş, buna bağlı olarak adada bulunan iki havaalanı ( Fontanarossa and Comiso Havaalanları) uçuşlara kapatılmıştır. 21 temmuz öğle saatlerinde uçuşların kontrollü olarak başladığı duyurulsa da olası bir tehlikeye karşı kontrollü olarak devam edildiği yabancı kaynaklarda yazılmakta.

20 temmuz 2019 etna yanardağı’nın hareketlenmesi - turuncuyolcu-nntTV

Kaynak 1

Patlama anını da gösteren kaynak 2
şu sıralar yunanistan depremi, tarlalardan farelerin çıkması, etna'nın hareketlenmesi ile birlikte, avrupa'dan ülkemize adım adım gelen depremi düşündürtmüş durum.
hareketlendirenler düşünsün. çukurova'dayız biz. bize her gün lav her gün magma.
italya'nın güneyindeki sicilya adası'nda bulunan ve avrupa'nın en aktif volkanı olan etna yanardağı'nın bu yıl da aktif hale gelmesi durumudur. her yıl bir kez aktif olan yanardağda en büyük patlama en son 1992 yılında yaşanmıştır. küçük depremlere sebebiyet veren bu patlama uzmanların açıklamasına göre şu an çevredekiler için tehlike arz etmemektedir fakat kontrol altında tutulması önemlidir.

bir kaç gün sonra sicilya'ya gidecek biri olarak annemin duymaması için dua ettiğim haberdir.