11 eylül 2001

11 eylül salı 2001’de amerika'da yaşanan terör saldırısıdır. 50 bin kişinin çalıştığı 414 ve 417 metre yüksekliğinde olan, 104 asansörlü (bkz: dünya ticaret merkezi)’nin ikiz kulelerine sırasıyla iki uçak çarptı. saat 08:48’de boeing 767, kuzeydeki kulenin 80-85 katlan arasındaki bölüme hızla girdi. bu uçakta iki pilot, dokuz kabin görevlisi ve 81 yolcu vardı. birinci uçağın çarpmasından 18 dakika geçmişken ikinci bir boeing 767 uçağı ikinci gökdelene çarptı. bu uçakta da iki pilot, dört kabin görevlisi ve 58 yolcu vardı. ikiz kulelerde de binlerce insan çalışıyordu. dünya ticaret merkezi’ni de günde kırkbin kişinin ziyaret ettiği biliniyordu. üçüncü saldın ise, saat 9:40’ta oldu. boeing 757 yolcu uçağı iki pilot, dört kabin görevlisi ve 56 yolcusuyla pentagon’a çakıldı. pentagon’un bir kısmı yerle bir oldu. ayrıca, saat 10:25’te , washington dışişleri bakanlığı önünde bombalı bir araba infilak etti. abd kendi evinde saldırıya uğramıştı. ülkede en yüksek derecede savaş alarmı verildi tüm uçuşlar iptal edildi. uluslararası uçuşlar kanada’ya sevk edildi. tüm binalar ve beyaz saray boşaltıldı. okullar tatil edildi. saat 9:58’de, 911’e yapılan bir çağrıda yeni bir uçağın kaçırıldığı haber verildi ve uçak ya yolcuların müdahalesi ile ya da abd hava kuvvetlerinin müdahalesi ile pittsburg yakınlarında düşerek hedefine ulaşamadı ve hedefinin de beyaz saray olduğu ileri sürüldü. ikiz kulelere uçakların çarpmasıyla başlayan yangınla ortalık iyice karıştı. insanlar binadan çıkmaya başladı. itfaiye ve polis kurtarma çalışmalarım sürdürürken 9:50’de 110 katlı büyük bina çöktü. kurtarma çalışması yapan itfaiye ve polis ekipleri çöken binanın altında kaldı. hastahaneler yaralılarla doldu. ölü sayısı 10 binlerle ifade edildi. güven ve huzur içinde yaşayan bir toplum bir saldırıyla, güvensizlik duymaya başlamıştı. bu olaydan sonra abd havayolları şirketlerinde askerler nöbet tutmaya başladı, limanlara gelen gemiler didik didik arandı, tehlikeli madde taşıyan kamyonlar uydudan takip edildi, savaş uçakları devriye gezdi, saldırıdan sonra abd tam bir savaş hali yaşamaya başladı. abd toprakları için, tüm hava savunma sistemi alarma geçirildi. verilen emirlerle abd’nin tüm dünyadaki üs ve birliklerinde “savaş durumuna geçildi. başkan bush washington’a giremedi. bir askeri üste koruma altına alındı.
Dünya ve amerika nüfusunun yarısının komplo olduğuna inandığı büyük acı olay kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve uçaklardaki 246 kişi hayatını kaybetti. 19 teröristle birlikte toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak belirtilir. karşılığında Ladin'in kafasına 2 milyon dolar ödül konur ve amerika ortadoğudaki devletere küresel savaş ilan eder. gerisi de malumunuz
Saldırının ardından Abd’de psikiyatr, psikolog ve tabi ki kadın kuaförleri dolup taşmıştır.
Terör kelimesini o dönem televizyonda dönem dönem Pakistan, Afganistan gibi ülkeler ile ilgili olarak işiten ABD’liler, ülkelerinin hatta dünyanın merkezi olan new york’ta Bu saldırı olunca ciddi travma yaşadı.

Aslında doğru olan, insancıl olan şey buydu. Bugün Ankara’da, İstanbul’da bomba patlayınca ertesi gün “Burda patlamış, şuraya uçmuç şurdaki büfe” diye anlatabiliyorsak, sorun bizde. Uzmanlar da öyle diyor.

Tabi bu saldırı abd halkının psikolojisini bozmakla kalmadı. Dünyanın demografisine, silah ticaretine, savunma yatırımlarına ve dolayında insanların yaşam standardına ve kalitesine doğrudan etki etti. Milyon Tanesini de öldürdü.
3. dünya savaşının başladığı tarihtir. amerika bunu hep yapıyor. 1. ve 2. dünya savaşı, vietnam savaşı. amerikan halkı bilinenin aksine bu savaşları hiç desteklememiştir. özellikle 2. dünya savaşını kimse istemiyordu o yüzdendir ki amerika bu savaşa çok ama çok geç girdi. peki bunu nasıl yaptılar? japonya'ya karşı ekonomik yaptırımlar, ülkedeki japon yatırımlarını durdurmalar, japonya'ya petrolü kesme gibi. eh haliyle bu adamları kendilerine saldırtmak zorunda bıraktılar. pearl harbor ise bunun aracı oldu. o kadar büyük bir japon kuvvetini radarda görmemek aptallık olur. bile bile onların girmelerine izin verdiler ve savaş başladı.

peki bunun 11 eylül ile ne alakası var? şimdi biri size gelse dese ki , 3 bin insan ölsün 2 bina yıkılsın ama sana bütün orta doğuyu eline geçecek, sınırsız petrol yataklarına sahip olacaksın ve cezayir, libya, mısır, ırak, suriye'yi bitireceksin. ne derdin? açıkcası o ölecek olan 3 bin kişi umrumda olmazdı değil mi? evet o zamanın amerikalı lideri de öyle düşündü. kimse kalkıp 2 tane boing 757 uçağı amerika'nın en büyük şehirlerinden birinin en bilinen yapılarına çarpamaz senin iznin olmadığı sürece. pentagon'a çarpan(!) uçağı saymıyorum bile.
Canlı yayında izlerken, ahanda 3.Dünya Savaşı geliyor dediğim gün...
ey gezginsözlük bu tarihte hayatımın en ilginç günlerinden birini yaşadım. ve gerçekten bunların hepsi amarikanın oyunlarıdır.

amerika'nın sistemi üzerine dünya'nın geri kalanının çok daha fazla fikir edinmesini sağlayabilmiş eylemin tarihi.

amerika'nın ''denetimli serbestlik'' ilkesi üzerinden kendi ülkesini yönettiği ve dünyayı da benzer ilkeyle yönetmeye çabaladığını göz önüne alırsak...

öncelikle zeitgeist'ın yayılmış olması bu adamlar için bir şey değildir. bunu anlarız. neden?

çünkü izlemek serbest, ama amerikalıların sistemine karşı ''eylemde bulunmak'' yasaktır.

sonuç olarak, amerika'nın kendi kendisine karşı bu eylemi gerçekleştirmiş olmasıyla ilgili ortaya atılan bir ton iddia var, pek çoğu ayıklanıp rasyonel süzgeçten geçirilerek neden değerlendirilmesin?