kamp sonrası kirlilik

Doğayı sevmekle onu kullanmak arasındaki farktır.
Yanına aldığın dolu birayı muhafaza edip boşuna sahip çıkmamaktır
Ozellikle üniversite okuyan kampçılardan bu davranışı görmek baya düşündürücüdür.
lafa gelince çevreci, gezgin , duyarlı takılıp , kamp sonrası çöpünü toplamayı beceremeyen yaratıkların yapmış olduğu kirliliktir. Bi zahmet bi poşete koy kenara bırak en azından.
başta bizim olmak üzere herkesin desteklemesi gereken, elinde sopa temizletmesi gereken durumdur.

(bkz: bolurail)
çöp torbası olmayanlara veya çöpünü bir şekilde yanında götüremeyeceklere tavsiyem en azından kalan çöplerinizi yakın, tabi bulunduğunuz bölgede ateş yakma imkanınız varsa.
Herkesin mutlaka yanında çöp torbası götürüp kendi çöpünü toplamasıyla düzeltilebilecek bir durumdur.
üzerinize sinen is kokusu da toplu taşımada insanlara kirli olduğunuzu düşündürür. bir keresinde kamp dönüşü 4-5 arkadaş aynı otobüse binmiştik aşırı kalabalık olan otobüste bizim etrafımız bomboş kalmıştı. oysa hepimiz mis gibi is kokuyorduk.
kamp sonrası kirlilik olası bir durumdur. kimseyi yadırgayamayız, ama kamp sonrası kirliliğini temizlemeyen insanı yerin dibine sokabiliriz.
dogaya saygisi olmayan cahil insanlarin yaptigi ve dogadaki canlilarin ekolojik dengesini bozan saygisiz insanlarin olustirdugu kirliliktir.
iki kısımda incelenebilecek başlıktır.

ilki, kamp sonrası, doğaya ve kendine saygısı olmayan insanların, çöplerini sağda solda bırakarak yaptıkları insanlık dışı harekettir. bunu engellemenin yolu, o çöplerin kendi kendine yürümediğini ilgililere anlatmaktır.

ikincisi ise, toprakta, çamurda gezen insanın, su kısıtlaması ve konforunun düştüğünü de hesaba katarsak, ciddi bir şekilde kirlenme durumudur. kamp dönüşlerinde toplu taşımada kimse yanınıza oturmak istemez, leş gibi gözükürsünüz. otostop, kampa giderken daha kolayken, dönerken daha zor olur.