dünya turuna türkiyeden başlamak

Aslında başlığa dünya turuna kendi ülkemizden başlamak falan da diyebiliriz.
Benim arkadaşlarımla çok fazla tartıştığım konudur bu. Sizin de fikrinizi almak istiyorum. Herkes "türkiyeyi her zaman gezersin git dünyayı gez" diyor.
Bence Türkiye'de yaşayıp daha haritada Bayburt nerede gösteremeyen biri (mesela) Meksika'ya neden gitsin? Ülkemde (türkiye'de) en az dünyadaki kadar kültür çeşitliliği var. 81 ilin her biri ayrı bir ülke kadar gezilesi ve görülesi güzelliklerle ve maceralarla dolu. Ben kendi ülkemi gezmemişken yurtdışını gezmeye çalışınca kendimi "kendi çocuğuyla ilgilenmeyen anaokulu öğretmeni" gibi hissedeceğim.
Sizin düşünceniz nedir?
yurtdışına çıkmak, yurtiçinde gezmeye göre daha meşakatlidir. bunun pasaportu, vizesi, uyguna uçak bileti, kalacak yer derken, genelde ileri bir geleceğe plan program yapılması gerektirir. gezmeye karar verildiğinde, bu yurtdışı sürecini yaşarken, en azından haftasonları yakın iller, vakit buldukça da merak edilen yerler gezilebilinir, türkiyenin değişik kültürleri tanınabilir.

en basitinden, uçak biletini ucuza başka bir şehirden bulup, birkaç gün önceden yola çıkıp, yakın civarı gezebilirsiniz. tercih meselesidir tabiki.
aslında yurt dışına çıkmadan önce kendi ülkemizi iyice gezmemiz tanımamız gerekiyor. kaçımız kendi ülkemizden başlıyoruz yada kaçımız kendi şehrimizin tarihini,tarihi yerlerini iyi biliyoruz ? bu yüzden gezmeye türkiye'den başlayıp zor olana doğru gitmemiz gerekiyor.
çok doğru bir fikir olduğunu düşünüyorum ve suan aynısını gerceklestiriyorum. once kendi ulkenin guzelliklerini kesfetmelisinki hem daha çok deneyim saglamis olursun gezi konusunda yurtdisina gitmeden.hemde kendi ulkeni daha yakindan tanıyıp anlatmak baska güzel be :)