2. öğretim olmak

insanı öğrencilikten çok vampir yapan eğitim şeklidir.
herşey o ilk sabahlamayla başlar
okul akşam 5 te'dir ve geç uyuyup geç uyanmak lazımdır.
bu döngü kendisini ilk dönem sonuna kadar devam ettirir.
güneş görmeyen ikinci öğretimusun cilt rengi açılır
sabahçı arkadaşlarına göre daha dinçtir
uykusunu alıp okula gitmiştir
lakin yemek konusunda sadece pizza dönere kalmıştır
4 sene alıştıktan sonra sabah kalkamamanın en büyük sebebidir. Erken kalkmak ve erken yatmak gibi kavramlara artık sahip değilim.
eğitim fakültesi öğrencileri için mümkün olmayan durumdur.
eskiden insanın düzenini bozduğunu düşündüğüm ama alttan derslerim arttıkça benim de içine dahil olduğum öğrenim türüdür.
part time iş bulmak şehrine göre zorlaşır saat sabah 11 de uyanmakta insanı miskin ve tembel yapar ve her dönem başı harc yatırma olayı da cabası.
bağlılık yapar. bir kere tadını alınca, bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmaz. İlk zamanlar erken kalkmalar zorlaşır, bir süre sonra sabah erken saatte olan her şeye geç kalmalar başlar. ilk yılın sonunda artık salmış vurdumduymaz bir birey olarak yolunuza devam edersiniz. her şeye rağmen ikinci öğretim candır can. iyidir yani ne bilim.
insan mecburiyetten okur okumak istediği bölümün 2.öğretimini;
bir işte çalışıyordur(devlet memurluğu vb.)
2.üniversitesini okuduğu için
1.öğretimde hazırlık sınavına girmemek için-kazanamayacağını bildiği için-
geçimini sağlamak için
Gece yaşayıp gündüz ölü gibi olunan bi sistem. bi bakıma parayla uyku satın almak. akşam 5 te kahvaltı yapıp sabah 7 de akşam yemeği yemek. insan değil yarasa olmak
Çanakkale’nin Biga ilçesindeki fakültede okuyorsanız, 2. Öğretimin ne kadar anlamsız olduğunu biliyorsunuzdur.2.öğretim dersleri sabah 11 akşam 7 arasında olur genelde. 1. Öğretimden tek farkınız yatırdığınız harçtır. Nedeni ise hocaların genelinin merkezde ya da şehir dışında ikamet etmeleridir. Geç uyursunuz ve uykunuzu almadığınız için derste de uyursunuz.
bir de şu versiyonu vardır “ikinci öğretim olmadığın halde ikinci öğretim olmak” yani anlatmak istediğim; birinci öğretim olup 3’te 4’te derse gitmek. mesuduz vesselam...
gündüz eğitiminden(birinci öğretim) farkı yoktu. en erken ders 14'te başlar, en geç 19'da biterdi. :)